لزوم استفاده از کلایمر استاندارد:

By | مارس 7, 2017

کلایمر وسیله ای برای دسترسی به ارتفاع می باشد و عمدتا در پروژه های ساختمانی و صنعتی به جای داربست استفاده می گردد. این کلایمر برای انتقال افراد و کاربران به ارتفاع طراحی شده و برای حفظ ایمنی کاربران داخل این وسیله از سیستم های مختلف ایمنی استفاده می گردد. با توجه به اینکه عملکرد ناصحیح این دستگاه و سیستم های ایمنی آن می تواند خسارت های جبران ناپذیر جانی را در پی داشته باشد، در حدود 20 سال قبل برای این دستگاه استانداردهای اولیه اجباری تعریف شد که پس از افزایش دامنه آن، استاندارد EN1808 در حدود 20 سال قبل تدوین گردید و به صورت سالانه روش های تست و کنترل صحت ایمنی دستگاه به آن اضافه گردید که نهایتا ویرایش EN 1808-2015 ارائه گردید. در این استاندارد الزامات مختلفی برای طراحی و ساخت و تولید کلایمر( Suspended scaffold) تعریف شده است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تجهیز خط تولید کارخانه های تولیدی به دستگاه های تست مختلف از جمله دستگاه تست ترمز اضطراری، تست وینچ های کشنده، دستگاه تست کشش سیم بکسل، تست تابلو برق و … . لازم به توضیح است که دستگاه های تست اشاره شده نیز شامل استاندارد و نظارت پیوسته برای صحت عملکرد نیز می باشند.
  • استفاده از ربات های هوشمند جوشکاری Co2 برای جوش بخش های حساس دستگاه مانند محل نصب ترمز اضطراری.
  • استقرار سیستم کنترل کیفیت C در خروجی خط تولید به صورت مستقل از کارخانه جهت کنترل کیفیت بر اساس معیارهای استاندارد.
  • استقرار نماینده سازمان استاندارد و کنترل پیوسته خط تولید.

لذا دریافت این استانداردها نیاز به تامین زیر ساخت های بسیاری دارد که شرکت های محدود در سطح بین الملل می توانند این تجهیزات را تامین و گواهی نامه های استاندارد را تهیه نمایند.

نتیجه گیری:

  • در موقع تهیه دستگاه به گواهی نامه استاندارد آن دقت نمائید که نمونه این گواهی نامه به پیوست ارائه می گردد.
  • اکیدا تاکید می گردد که در ایران استاندارد کلایمر تعریف نشده است و استانداردهای بین المللی هیچ نظارتی به محصولات ساخت داخل ندارند. متاسفانه شاهد هستیم که تعدادی درداخل کشور اقدام به ساخت این دستگاه ها نموده اند و با عناوین مختلف فروش کرده و به دلیل قیمت پایین مورد استقبال نیز قرار می گیرند در حالی که تولید کلایمر همچنان که تشریح شد به دلیل حساسیت های بالای آن نیاز به زیر ساخت های اساسی و دریافت استانداردهای اجباری دارد.
  • در صورت امکان سعی نمائید تا کیفیت محصولات را از نزدیک بررسی نموده و سپس اقدام به خرید نمائید. متاسفانه در بعضی مواقع اطلاعات ارئه شده با واقعیت ها منطبق نیست.
  • گواهی نامه استاندارد محصول بایستی با خود محصول منطبق باشد. مشاهده شده است که در مواقعی استانداردهای برندهای خارجی را ارائه کرده و محصول سمبل شده دیگر را ارائه می کنند.

( استفاده از یک دستگاه استاندارد می تواند باعث اطمینان خاطر شما، افزایش بازدهی کار و ایمنی بیشتر شما باشد)

نهایتا از حسن توجه جنابعالی در خواندن این مقاله کمال تشکر را داریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code