کلایمر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

By | آوریل 5, 2017

کلایمر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کلایمر( ( climber یا داربست معلق suspended scaffold) )  که در کشور ما با نام های دیگری چون بالابرنما، بسکت یا قندولهgondola ) ) نیز شناخته می شود، نوع خاصی از سیستم های بالابری است که جهت دسترسی به ارتفاع در روی سطح بیرونی ساختمان ها وسایر بناها و نیز زیر سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد. کلایمر یا بالابرنما، کاربردها و انواع متفاوتی دارد که بسته به نیاز می توان نوع کلایمر یا بالابرنما را در پروژه انتخاب کرد.

موارد استفاده کلایمر یا بالابر نما: جهت دسترسی ایمن به ارتفاع در ساختمان ها،برج ها، سازه های نیروگاهی( مانند کولینگ ها)، سازه های پالایشگاهی( مانندمخازن نفت و گاز)، سیلوها، سالن ها، دیواره سدها و نیز درون شفت سدهای بتنی، دیواره  و زیر پل ها، تابلوهای تبلیغاتی بزرگ، درون پاسیوهای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بوسیله کلایمر یا بالابرنما یا gondola می توان کارهایی چون، اجرای نمای ساختمان( سیمانکاری، سنگ، چوب، کامپوزیت، شیشه، کرتن وال، نقاشی و تمام نماهای ترکیبی)، ترمیم، سوراخکاری، پیچ و رول پلاک، جوشکاری، سنگ زنی، لوله گذاری، حفظ و نگهداری باغچه های عمودی، شستشوی نما، نورپردازی، تعویض قسمت های آسیب دیده نما و هر نوع کار اجرایی دیگر را انجام داد.

دستگاه کلایمر یا بالابرنما معمولا از یک کابین مدولار ، دو عدد وینچ کشنده مخصوص کلایمر، یک جفت ترمز block stop ، تابلو برق هدایت دستگاه کلایمر، چهار رشته سیم بکسل مخصوص کلایمر و یک جفت سازه نگهدارنده بالای ساختمان تشکیل شده است و سازه های بالای ساختمان اغلب بوسیله ی وزنه های آهنی یا بتنی مخصوص کلایمر در روی پشت بام فیکس می شوند.

کلایمر یا بالابرهای نما به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

گاهی نیاز به سیستم کلایمری داریم که بصورت موقت در ساختمان یا بنای صنعتی نصب شود تا بوسیله آن نمای ساختمان یا هر کار دیگری در پروژه ساختمانی یا صنعتی انجام پذیرفته، سپس کلایمر یا بالابرنما از روی پروژه جمع آوری گردد. در چنین وضعیتی سیستم های کلایمر پرتابل یا بالابرنمای پرتابل مورد استفاده قرار می گیرد.

 دستگاههای کلایمر پرتابل یا بالابرنمای پرتابل خود به دو دسته کلی الف- سیستم کلایمر یا بالابرنمای پرتابل برقی و ب- سیستم کلایمر یا بالابرنمای پرتابل دستی یا مکانیکی تقسیم میشوند.

 

الف- سیستم کلایمر پرتابل برقی:

سیستم کلایمر یا بالابرنمای برقی نوعی از کلایمر است که در آن نیروی لازم برای وینچ های کلایمر توسط الکتروموتور تامین می گردد. اغلب کلایمرها یا بالابرنماهای برقی بوسیله برق سه فاز کار می کنند. ولی در صورت نیاز می توان تابلو برق دستگاه را به اینورتور یک به سه مجهز کردتا بتوان کلایمر را با برق تک فاز نیز راه اندازی کرد. کلایمرها یا بالابرنماهای پرتابل برقی خود دارای ظرفیت ها و اندازه های مختلفی هستند که در زیر به آنها اشاره می گردد:

توضیح اختصاصی هرکدام از دستگاه های کلایمر پرتابل برقی در ادامه آورده شده است:

 

ب- سیستم کلایمر پرتابل مکانیکی یا دستی:

سیستم کلایمر پرتابل مکانیکی یا کلایمر دستی، نوعی از بالابرهاست که نیروی لازم جهت بالا و پایین رفتن دستگاه بوسیله پدال زدن توسط نفرات تامین می شود. کابین دستگاه کلایمر یا بالابرنمای دستی مانند کابین دستگاه کلایمر پرتابل برقی است و می توان کابین کلایمر را بسته به نیاز در اندازه مختلف استفاده کرد. تنها تفاوت آن با کلایمر یا بالابرنمای پرتابل برقی اینست که نیروی لازم برای حرکت دستگاه بوسیله پدال زدن توسط نفرات سوار بر کلایمر تامین می گردد. همچنین ظرفیت دستگا کلایمر یا بالابرنمای دستی از ظرفیت دستگاه های کلایمر یا بالابرنمای برقی کمتر است. مزیت دستگاه کلایمر پرتابل دستی نسبت به دستگاه کلایمر پرتابل برقی اینست که نیاز به جریان برق ندارد و قیمت تمام شده آن نسبت به دستگاه کلایمر پرتابل برقی کمتر است.

انواع دستگاه کلایمر یا بالابرنمای دستی عبارتند از:

توضیح اختصاصی هرکدام از دستگاه های کلایمر پرتابل مکانیکی در ادامه آورده شده است:

ساختمان های بزرگ، برج های مرتفع، ساختمان های شیشه ای یا ساختمان های با نمای کامپوزیت و ترکیبی، مال ها، مجتمع های تجاری، موزه ها، سازه های صنعتی، مخازن نفتی و گازی، سیلوهای بزرگ و کلا ساختمان ها و سازه های صنعتی گرانقیمت همواره به تمیزکاری و تعمیر و نگهداری نیاز دارند.برای انجام این امورنیاز به وسیله ای داریم که همواره روی ساختمان یا سازه صنعتی آماده کار باشد. در چنین مواردی از سیستم کلایمر یا بالابرنمای دایمی استفاده می شود. تفاوت سیستم های کلایمر دایمی با کلایمر پرتابل اینست که اولا همواره روی ساختمان خواهد ماند، دوما در عرض ساختمان نیز بصورت اتوماتیک و برقی حرکت می کند.

دستگاه های کلایمر دایمی خود به چند دسته کلی تقسیم می شوند:

 

در این نوع از سیستم های کلایمر، مسیر حرکت افقی دستگاه کلایمر، ریل گذاری می شود. بسته به نیاز ریلهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد که ظرفیتها و ویژگی های خاص و متفاوتی دارند. کابین کلایمرهای مونوریل  جهت هم خوانی با نمای ساختمان اغلب از متریال استیل و آلومینیوم ساخته می شود و زیبایی و دوام بیشتری دارند. همچنین برای جلوگیری از آویزان ماندن سیم بکسل های زیر دستگاه، مونوریل ها مجهز به سیم بکسل جمع کن می باشند. کابین کلایمر مونوریل عموما در کشور ما با نام تجاری BMU  شناخته می شود. BMU ها میتوانند تک موتوره یا دوموتور باشد. همجنین حرکت افقی کلایمر مونوریل بوسیله ترولی های مخصوص انجام می پذیرد. ترولی های معمولی حداکثر تا 10 درجه شیب را طی می کنند. ولی برای حرکت در شیب های بیشتر، ترولی های مخصوص شیب نورد پیشنهاد می شود. دستگاه کلایمر با ترولی شیب نورد می تواند مسیری با شیب 90 درجه را نیز طی کند.

در سیستم کلایمر روف کار، ریل گذاری مخصوص در پشت دیوار جانپناه یا کف پشت بام انجام می گیرد. و کابین BMU کلایمر، بوسیله یک بوم هیدرولیک نگهداشته می شود. در این سیستم ها، حرکت افقی روی ریل ها بوسیله دو عدد پیش رونده الکتریکی انجام می پذیرد. سیستم های کلایمر روف کار مزیت هایی نسبت به سیستم های مونوریل دارد یک مزیت سیستم کلایمر روف کار اینست که می توان فاصله کابین BMU  را از سطح عمودی ساختمان به دلخواه تغییر داد.مزیت دیگر سیستم کلایمر روف کار اینست که پس از اتمام کار، میتوان کابین BMU را به پشت بام انتقال داد تا از بیرون نمای ساختمان قابل مشاهده نباشد. بوم هیدرولیک سیستم کلایمر روف کار، بسته به شکل و وضعیت ساختمان قابل طراحی و سفارش است ومی توان از کابین BMU تک موتوره یا دو موتوره استفاده کرد.

ساختمان ها و سازه های صنعتی بسیاری را دیده ایم که در طراحی و معماری آن از شیب منفی استفاده شده است. در چنین ساختمان هایی، دسترسی به نقاطی از شیب منفی بدنه ساختمان کاری دشوار بنظر می رسد. در چنین وضعیتهایی سیستم های کلایمر پیش رونده مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم کلایمر پیش رونده نوع خاصی از کابین BMU است که در آن از مقداری وزنه و یک یا چند جک هیدرولیکی یا پیچی، جهت خروج کابین از وضعیت شاغول استفاده شده است.

به اینصورت که اپراتور در یک ارتفاع مشخص، پس از توقف، جک هیدرولیک یا پیچی را فعال کرده، وزنه تعادل را به عقب و در نتیجه کابین کلایمر را به همان مقدار به جلو حرکت می دهد. اندازه خروج از شاغول را می توان بسته به نیاز تعیین کرد.

سیستم های پیش رونده را می توان هم روی مونوریل و هم روی بوم سیستم روف کار و هم سیستم کلایمر بازویی گردون سوار کرد.

در برخی ساختمان ها بدلیل وجود برخی تاسیسات در کناره های پشت بام و نیز حساسیت و اهمیت نمای بیرونی ساختمان نمیتوان از سیستم های کلایمری مونوریل یا روف کار استفاده کرد. در چنین ساختمان هایی سیستم کلایمری بازویی گردون پیشنهاد می گردد. به این صورت که یک بوم هیدرولیکی یا الکتریکی دنده ای در مرکز پشت بام نصب میگردد. این بوم ضمن چرخش 360 درجه، قابلیت تغییر طول بوم را نیز دارد. و کابین کلایمر BMU دو موتوره را میتواند به تمام قسمت های اضلاع ساختمان منتقل کند.

  

 

ا  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code