موارد مهم در خصوص کابین و سازه نگهدارنده کلایمر

By | جولای 11, 2017

کلایمر وسیله ای برای دسترسی به ارتفاع در پروژه های صنعتی و ساختمانی می باشد. یکی از بخش های مهم کلایمر پرتابل، کابین و سازه نگه دازنده آن می باشد. با توجه به اینکه کلایمر وسیله ای برای نفربری می باشد، ایمنی و استاندارد تولید این سازه ها از اهمیت بالائی برخوردار است و نحوه ی طراحی و ساخت آن در استانداردهای بین المللی تعریف شده است. در این استاندارد الزامات متعددی برای ساخت کابین کلایمر و سازه های نگه دارنده آن تعریف شده است و تولید کنندگان ملزم به رعایت موارد فوق برای دریافت گواهی نامه های استاندارد می باشند. از مهمترین این الزامات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از کفی آجدار برای کابین کلایمر. استفاده از کفی آجدار یکی از الزامات می باشد. متاسفانه مشاهده شده است که تعدادی در داخل بدون رعایت این مهم از توری استفاده می کنند که کار غیر استانداردی می باشد.
  • استفاده از تجهیزات و دستگاه های استاندارد برای جوشکاری کابین و سازه های نگه دارنده. محل اتصالات و علی الخصوص محل اتصال ترمز اضطراری به کابین دارای حساسیت بالائی می باشند که عمدتا این نکات توسط ربات های جوشکاری، جوش داده می شوند و توسط دستگاه های مخصوص تست می گردند.
  • رنگ و پوشش بدنه. پوشش بدنه یک دستگاه استاندارد در دو مدل روکش آبکاری گالوانیزه گرم کار، روکش رنگ کوره ای استاندارد بایستی می باشد.
  • خم کاری های خاص برای قرار گیری سبدهای کف کابین و سازه های نگه دارنده. برای افزایش دوام دستگاه، خم کاری های خاص و تعریف شده ای در کلیه بخش های کابین و سازه های نگه دارنده کلایمر استفاده می گردد که این مهم باعث افزایش مقاومت و جلوگیری از دفرمگی دستگاه در شرایط خاص مانند بارهای ضربه ای خواهد بود.

 

هشدار: متاسفانه در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم که تعدادی بدون در نظر گرفتن این موارد اقدام به ساخت کابین و سازه های نگه دارنده کلایمر در داخل کشور نموده و به دلیل عدم وجود امکانات و برای کاهش هزینه های تمام شده، هیچ کدام از اقدامات تعریف شده را رعایت نمی کنند. (مثلا استفاده از توری در کف به جای ورق آجدار، عدم خم کاری در کابین و سازه ها، عدم رعایت تعداد وزنه های تعادل، جوشکاری با تجهیزات غیر استاندارد، عدم تست دستگاه به دلیل عدم وجود امکانات تست مانند ماشین آلات تست و کالیبره، عدم نظارت شرکت های بازرسی استاندارد و ….) که این امر صدمات جبران ناپذیر جانی و مالی را می تواند در پی داشته باشد که همچنان در گذشته نیز اتفاقات ناگواری افتاده است.

لذا خواهشمند است موقع تهیه کلایمر، یک محصول استاندارد از یک شرکت معتبر تهیه گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code