ارتعاش کابین کلایمر و تحلیل آن

By | آگوست 6, 2017

کلایمر جایگزینی ایمن و اقتصادی به جای داربست های فلزی می باشد و عمدتا از این وسیله در صنعت ساختمان برای کارهای نماکاری مختلف و سیمانکاری و رنگ کاری به جای نصب داربست استفاده می کنند.

یکی از سوالاتی که همواره مشتریان و کاربران مطرح می کنند این است که آیا کابین کلایمر در حین کار دارای ارتعاش زیادی است یا حرکت کابین در شرایط بادی و در ارتفاع که سرعت باد زیاد است اخلالی در عملکرد کاربران آن ایجاد میکند؟

برای بررسی این موارد مهم و رفع ابهامات موارد زیر بر اساس اولویت تشریح  میگردد:

  • در موقع نصب کلایمر، بر اساس استانداردهای تعریف شده، نصب دستگاه به گونه ای انجام می پذیرد که کابین کلایمر( بالابرنما) به بدنه و پیکره ساختمان تکیه کند و یک موئلفه نیروی عمودی در ساختمان داشته باشد که موئلفه باعث می گردد تا کابین با استفاده از دو چرخ بادی که جلوی آن قرار دارد به پیکره ساختمان تکیه کند و عملا از حالت معلق بودن خارج گردد. این امر باعث می گردد تا ارتعاش کابین به حداقل برسد و عملا اخلالی در فعالیت کاربران مانند نماکاران و سیمانکاران ایجاد نکند.
  • حرکت کابین و ارتعاش آن در جهت مماس بر ساختمان

با توجه به ساختار تاندولی کابین و وزنه های تعادل سر سیم بکسل، بر اساس معادلات و قوانین ارتعاشات، این نیرو میرا شده و به صورت دمپینگ خنثی می گردد. لذا کابین کلایمر هیچ گونه حرکت و ارتعاشی در مماس به نما وجود ندارد.

  • در شرایط طوفانی و بادی شدید، بر اساس آئین نامه های تدوین شده از جمله آئین نامه ایمنی کار در ارتفاع، در سرعت های بادی بالای 14m/s یا 50km/h کار در ارتفاع ممنوع می باشد. این ممنوعیت شامل کلیه کارها در ارتفاع مانند داربست، کلایمر، راپل و … می باشد.

لذا رعایت کلیه آئین نامه های ایمنی کار در ارتفاع در کار با کلایمر نیز لازم و ضروری می باشد.

نتیجه گیری: در حال حاضر بسیاری از پروژه های ساختمانی در سراسر کشور از این وسیله به عنوان جایگزینی ایمن به جای نصب داربست برای انجام کارهای متعدد از جمله نماکاری، نماشوئی، سیمانکاری بهره می برند که خود این امر گویای کارائی بالای این وسیله در صنعت ساختمان می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code