چرا از کلایمر استاندارد استفاده کنیم؟

By | مارس 8, 2017

در پروژه های مختلف ساختمانی و صنعتی، یکی از عواملی که صدمات و هزینه های زیادی به کارگران و مدیران پروژه ها تحمیل می کند، مبحث کار در ارتفاع می باشد. تقریبا در تمام پروژه های ساختمانی و صنعتی به نوعی با ارتفاع سرو کار داریم و یکی از دغدغه های مهم مدیران و مجریان محترم پروژه ها حفظ ایمنی نفرات درگیر در پروژه و کاهش خسارت های جانی و مالی ناشی از حوادث مربوط به ارتفاع است.

کلایمر به عنوان وسیله ای جهت دسترسی به ارتفاع، با توجه به اینکه سلامتی و جان نفرات سوار بر آن، مستقیما به این وسیله وابسته است، یک وسیله فوق ایمنی محسوب می شود. بدین صورت که در ارتفاع مشخصی، هرگونه اختلال یا نقص در عملکرد قسمت های مختلف دستگاه کلایمر می تواند به قیمت جان کاربران تمام شود. لذا سال ها قبل سازمان های معتبر بین المللی مراتب و قوانین خاصی برای ساخت و حصول اطمینان از صحت و دقت عملکرد کلایمر تدوین کرده و در دسترس شرکت هایی که به تولید این محصول مبادرت کرده اند قرار دادند و تمام شرکت های سازنده کلایمر، ملزم به رعایت تمام بندهای این استاندارد می باشند و در طول هر سال بندهای جدید حاصل از تحقیقات و مطالعات بیشتر به این استاندارد اضافه می گردد. رایجترین سند استاندارد کلایمر به استاندارد  EN 1808 مشهور است.

اجازه دهید با اشاره به اینکه استاندارد ساخت و استفاده از کلایمر در کشور ما تدوین نشده و هیچ شرکتی توانائی طراحی و ساخت کلایمر استاندارد را ندارد، از دو دیدگاه به بررسی لزوم استفاده از کلایمر های دارای گواهی نامه استاندارد بین المللی بپردازیم.

در نظر اول از دید کاربران:

بدیهی است که هر انسانی بیش از هر چیزی به سلامتی خود اهمیت می دهد. لذا کاربران و کارگرانی که جهت اجرای بخشی از پروژه مجبور به کار در ارتفاع هستند، نیاز به یک اطمینان خاطر از عرشه کلایمر زیر پای خود دارند. استفاده از کلایمر استاندارد ضمن تامین سلامت کاربران، استرس ناشی از کار در ارتفاع را به میزان چشمگیری کاهش خواهد داد.

در نظر دوم از نظر کارفرمایان و مدیران:

می دانیم که اکثر پروژه های ساختمانی و صنعتی همواره تعدادی از یا تمام کارکنان خود را در پروژه مطلوب خود، تحت پوشش انواع بیمه قرار می دهند. در وسیله های مشابهی مانند آسانسورها، استانداردها و نحوه نگهداری و بازدیدهای دوره ای این دستگاه مدون و در دسترس است و در صورت بروز حادثه ای، با ارائه مستندات مربوطه، عدم قصور متولیان احراز می گردد. اگر برای کاربران و کارگران راکب کلایمر حادثه ای رخ دهد چه خواهد شد؟ بدلیل عدم وجود استاندارد مدون برای کلایمر در کشور، در چنین حوادث احتمالی، جهت تشخیص عامل قصور، به شرکت های بازرسی مراجعه می گردد و  شرکت بازرسی مکلف به تطبیق دستگاه حادثه دیده با استاندارد بین المللی است.

بنابر این به نظر می رسد هم از بعد انسانی و احترام به سلامتی و جان کاربران و کارگران عزیزمان و هم از بعد قانونی و انجام صحیح تکلیف قانونی خویش، شایسته است که اجازه ورود دستگاهی را به پروژه خود بدهیم، که تمام موازین استانداردهای بین المللی و مدون، در طراحی و ساخت آن رعایت شده باشد. به این امید که نقش سازنده ای در کاهش خطرات و تلفات جانی و مالی داشته باشیم.

 

warning-signلازم به توضیح است بر اساس استانداردهای اجباری کلایمر، شرکت های تولید کننده کلایمر که خواهان دریافت استانداردهای لازم از جمله استاندارد EN1808 می باشند باید در خط تولید  خود دستگاه های تست جهت تست بخش های مختلف کلایمر از جمله وینچ های کشنده و ترمز های اضطراری، تابلو برق، تست سازه ها و….. مستقر کنند و همه محصولات تولیدی بایستی توسط این دستگاه ها تست و گواهی کنترل کیفی صادر گردد. متاسفانه تعدادی در داخل کشور بدون رعایت هیچ گونه الزامات تعریف شده و بدون هیچ گونه تجهیزات تست اقدام به ساخت این دستگاه ها می کنند که عدم رعایت اصول ساخت و عدم استفاده از تجهیزات تست و … می تواند عواقب جبران ناپذیر جانی را در پی داشته باشد.

لذا اکید توصویه می گردد تا از دستگاه های دارای استاندارد بین المللی استفاده نمایید.

 

در ادامه نمونه ای از دستگاه های تست مورد استفاده در یک خط تولید استاندارد کلایمر تشریح می گردد:

photo_2017-03-08_10-40-04 photo_2017-03-08_10-40-29 photo_2017-03-08_10-40-33

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code